Rok Błogosławionego ks. Zygmunta Pisarskiego minął w marcu 2015 roku. Zaowocował przyjęciem delegacji i nawiązaniem współpracy z parafią Gdeszyn, wmurowaniem pamiątkowej tablicy oraz uroczystą mszą w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. W tym samym czasie odbyła się także okolicznościowa konferencja zakończona częścią artystyczną. Przez cały ten rok w „Nestorze” ukazywały się artykuły i informacje na temat obchodów roku jubileuszowego, autorstwa redaktora Zbigniewa Atrasa, który z kolei za inspiracją dr. Leszka Janeczka zaproponował opracowanie Szlaku bł. ks. Zygmunta Pisarskiego, sugerując co najmniej 21 stacji. Wiele z nich związanych jest w sposób naturalny z Krasnymstawem, znaczna jednak ich część znajduje się np. w Gdeszynie, Trzęsinach i innych miejscowościach, gdzie została już uczczona i nawet oznaczona tablicami, o czym w 30. wydaniu „Nestora” napisał Z. Atras, gorzko sumując, że prorokiem nie zostaje się na własnej ziemi. Miejmy jednak nadzieję, że rok jubileuszowy spełnił swoją rolę i przybliżył postać bł. ks, Zygmunta Pisarskiego. Może to wystarczy, aby zapoczątkować kult przyszłego świętego i naszego rodaka.
Nie trzeba było długo czekać, aby w rocznicę beatyfikacji, 13 i 14 czerwca bieżącego roku odbył się I Festiwal Dziękczynienia, czyli Krasnostawsko-Gdeszyńskie „Kraśniaki” zorganizowane przez niestrudzonego Z. Atrasa. Występowali wówczas twórcy oraz zespoły artystyczne, m.in. z Krasnegostawu, gmin: Krasnystaw, Łopiennik i Siennica Różana. Odbyły się pokazy ratownictwa medycznego, prezentacja MDKF „Iluzjon”, wystawy malarstwa Krystyny Mojskiej i fotografii Leszka Janeczka. O tej pięknej inicjatywie napiszemy w następnym wydaniu.
Obecnie trwa Rok Anny Kamieńskiej. Czy będzie obchodzony z równym zaangażowaniem? Na pewno tak, bo na kogo możemy liczyć jak nie na naszych Czytelników, chociażby nawet działali na własną rękę.
Całkiem niespodziewanie, ku zadowoleniu zespołu redakcyjnego, uzyskaliśmy w bieżącym roku dawno oczekiwane wsparcie z budżetu miasta, dzięki zrozumieniu burmistrz Hanny Mazurkiewicz. Wiadomość przyniosła nadzieję na wydajniejszą pracę redakcyjną, bez trwonienia cennego czasu na poszukiwanie sponsorów. Fundusze mają trafić do budżetu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, która takim sposobem znajdzie się w gronie współwydawców „Nestora”. Następnie pieniądze wpłacane będą z każdym wydaniem prosto do drukarni na pokrycie kosztu materiałów poligraficznych. Natomiast usługi poligraficzne i pozostałe opłaty, w tym za skład i montaż elektroniczny nadal będzie regulowała Powiatowa Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie. Zespołowi redakcyjnemu natomiast nikt nie zapłaci, więc redaktorzy będą kontynuowali swój wolontariat, zastrzegając sobie wyłączne prawo do zarządzania czasopismem i decydowania o jego merytorycznej zawartości. Ta zależność ma korzystne strony, ponieważ zapewnia utrzymanie jak najwyższego poziomu czasopisma. Autorzy również będą zamieszczać swoje artykuły nieodpłatnie.
Andrzej David Misiura
PS
7 czerwca 2015 roku, podczas Jubileuszu XXV-lecia Samorządu Miejskiego w Krasnymstawie otrzymałem Honorowe Wyróżnienie „Złote Karpie”. Na decyzję Kapituły miała wpływ m.in. moja społeczna działalność artystyczna, wydawnicza i dokumentacyjna, a w tym redakcje wydawnictw książkowych oraz powołanie czasopism takich jak: „Posłowie”, „Ziarno”, „Elipsa”, „Gazeta Krasnostawska” i „Nestor”. Łamy „Nestora” są więc jak najbardziej właściwe, aby za ich pośrednictwem złożyć podziękowanie dla Kapituły „Złotych Karpi” oraz Pani burmistrz Hanny Mazurkiewicz, że zauważyli Państwo moją skromną osobę. Serdecznie dziękuję.