Odnosimy wrażenie, że dobrze je znamy, lecz, niestety, życie i jego chwyty nadal nas zaskakują. Ciągle dajemy się nabrać, chociaż wydawało się inaczej. To tak jak w polityce, która jest w stanie poróżnić rodzinę i omamić najmądrzejszych.
Najtrudniej pogodzić się z odejściem bliskich i przyjaciół. Umykają każdego dnia, ale zawsze budzi to w nas zdziwienie i niedowierzanie. W sierpniu zmarł zamieszkały w Izbicy poeta Edward Franciszek Cimek (1934-2015). Wewnątrz numeru wspominamy tego krasnostawskiego literata, który wiele publikował na łamach „Nestora”.
Dobiegają półmetka obchody Roku Anny Kamieńskiej. Cieszy w tym zakresie aktywność szkół i instytucji na terenie powiatu. W bieżącym numerze odkrywamy zaskakujące wiadomości na temat metryki urodzenia naszej jubilatki. Natomiast w kolejnych wydaniach zaprezentujemy wiersze poetki oraz przedstawimy rodzinę pierwszego prezydenta Krasnegostawu Zygmunta Migurskiego.
Dzisiejsze wydanie, oprócz artykułów historycznych i wspomnień, prezentuje twórczość plastyczną Kazimierza Szewczaka, Ireneusza Boguszewskiego oraz sławnego plakacisty Huberta Hilschera. Tradycyjnie publikowane są recenzje i wiersze. Więcej piszemy na temat filmu oraz kina, intryguje temat niewyjaśnionych zjawisk i po raz pierwszy pojawia quest - świetna historyczna zabawa.
Miło nam donieść, że podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni w dniach 14-19 września 2015 r. po raz ósmy wręczone zostały Nagrody PISF za osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji sztuki filmowej. Nominację i nagrodę otrzymała nasza redakcyjna koleżanka Ewa Magdziarz, na co dzień nauczycielka języka polskiego i edukacji filmowej w II LO w Krasnymstawie oraz opiekunka MDKF „Iluzjon”. Gratulujemy!
Nie sposób przemilczeć, że 18 września na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas gali „Piwne Pozytywy 2015" miasto Krasnystaw otrzymało prestiżowe wyróżnienie za wieloletnie kontynuowanie chmielakowych tradycji. Tego samego dnia na Przedmieściu Zastawie odsłonięto pomnik zamordowanego 29 stycznia 1946 r. przez funkcjonariuszy UB i NKWD Jana Czuby, ps. „Wujek”.
Andrzej David Misiura